Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia
przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżenia
Imprezy - PIOSENKA TURYSTYCZNA

TOPINAMBUR  w Cichej Bartnej 2014

 

WIĘCEJ: 

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~

ŚPIEWAJĄCY  ,,TOPINAMBUR'' po raz V

28 IX 2013r. BOLKOWICE

     
 Na 51 gitar zabrzmiał turystyczny przebój „Hej, przyjaciele" w sobotę, 28 września, podczas Festiwalu Piosenki Turystycznej „Topinambur", który od pięciu lat odbywa się w Gospodarstwie „Cicha Bartna" w Bolkowicach. Jego pomysłodawcą jest gospodarz „Cichej Bartnej" Marek Olszewski, a w organizacji wspiera go cała rodzina oraz miejscowy radny Łukasz Szatarski wraz z sołtysem Wiesławem Szatarskim i radą sołecką, Gmina Paszowice, Gminny Ośrodek Kultury i oddział PTTK Ziemi Jaworskiej. Do grona „sojuszników" Festiwalu dołączył także Przewodniczący Rady Gminy Szczepan Eugeniusz Rojak.

Do przesłuchań konkursowych zgłosiło się 10 zespołów i 6 solistek.
Część pokonkursowa Festiwalu była w tym roku wyjątkowo bogata: na „rozgrzanie" melodie taneczne i ludowe z różnych stron świata zaprezentował polsko - ormiański duet akordeonowy „Piotr i Jacek"; w świat piosenki poetyckiej, hiszpańskiej i francuskiej wprowadziła Joanna Kogut, pochodząca wprawdzie z Boguszowa - Gorc, ale mająca swoje korzenie w Paszowicach. Na finał wystąpił zespół „SETA" (Studencka Elipsa Turystyczno-Artystyczna), który pojawił się już kolejny raz w Bolkowicach, gdyż śpiewający w zespole Wojciech Krasecki jest mieszkańcem Wądroża Wielkiego.

~~~~~~

Czwarty Topinambur za nami      
 
Aż czterdzieści cztery gitary zagrały turystyczne przeboje w sobotę, 29 września, podczas Festiwalu Piosenki Turystycznej „Topinambur", który od czterech już lat odbywa się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Cicha Bartna" w Bolkowicach.  Pomysłodawcą festiwalu jest gospodarz „Cichej Bartnej" Marek Olszewski, a w organizacji wspiera go cała rodzina bliższa (oraz dalsza), czyli mama Kazimiera, żona Beata, dzieci: Iga, Marcin i Kosma, miejscowy radny Łukasz Szatarski wraz z sołtysem Wiesławem Szatarskim i radą sołecką, a także Gmina Paszowice, Gminny Ośrodek Kultury i oddział PTTK Ziemi Jaworskiej. Pomagają też przyjaciele, którzy specjalnie na ten jeden wieczór zjeżdżają z różnych zakątków Polski i Europy. 
 Do przesłuchań konkursowych zgłosiło się 11 zespołów i 5 solistek. Komisja w składzie: Anna Janikowska, Maria Dziadkowiec, Leszek Drabczyk i Dariusz Kogut przyznała w kategorii solistek młodszych pierwsze miejsce ubiegłorocznej laureatce Festiwalu Emilii Koniszewskiej z SP nr 6 w Boguszowie - Gorcach. Drugie miejsce natomiast przyznano Annie Kocurkovej z Rapotina (Czechy). Wśród solistek starszych najlepsza okazała się Aleksandra Janicka ze 177. Drużyny Harcerskiej „Azymut" w Legnicy, do niej więc trafiła gitara ufundowana przez p. Macieja Suchorzewskiego. Miejsce drugie przypadło Rozalii Chajutin z LO w Jaworze, a trzecie - Annie Łosik z Gimnazjum w Wiadrowie. Wśród

zespołów młodszych najlepsze okazały się „Bolki" ze świetlicy GOK w Bolkowicach, których instruktorką jest Marta Szatarska. Do nich również trafiła gitara, ufundowana przez Radę sołecką wsi Bolkowice. Drugie miejsce przypadło zespołowi pod frapującą nazwą „Kita Sebastiana" ze Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie (opiekunowie Marek Olszewski i Małgorzata Gontek), a trzecie - „Stokrotkom" ze Szkoły Podstawowej w Kaczorowie. Wśród starszych uczestników zwyciężył zespół ze 177. Drużyny Harcerskiej „Azymut" z Hufca ZHP w Legnicy, a w nagrodę otrzymał gitarę ufundowaną przez Monikę Wdowiak. Miejsc drugich było aż trzy i przypadły one: duetowi Pavel Kudlać i Pavel Mazanek z Rapotina (Czechy); zespołowi „Zgrana Paczka" z Gimnazjum w Wiadrowie oraz Patrolowi ze 44. Drużyny Harcerskiej z Hufca ZHP w Jaworze. Miejsce trzecie wyśpiewali ex aequo zespół „Bez Nazwy" z Gimnazjum w Budziszowie Wielkim (opiekun Anna LAchmirowicz) i 7. Drużyna Starszoharcerska „SKY" z Hufca ZHP w Legnicy. Natomiast czwarte miejsca przyznano „Ekstremalnie Odlotowemu Zespołowi" z Gimnazjum w Wiadrowie (opiekun Halina Górska) i „Nieprzemakalnym" ze świetlicy GOK w Kwietnikach (opiekun Marta Fajkiel). Laureaci pierwszych miejsc otrzymali pamiątkowe statuetki ufundowane przez PTTK w Jaworze, a pozostali laureaci śpiewniki, albumy, wydawnictwa promocyjne ufundowane przez Gminę Paszowice. Pamiątkowe plakietki, dyplomy i poczęstunek dla wszystkich uczestników festiwalu sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Polsko - czeska mozaika II. Wparcie zajęć szkolnych i rekreacyjnych dzieci gmin Rapotin i Paszowice". Biuro festiwalowe prowadziły Agnieszka Bukało i Marta Szatarska.

Jednak nie miejsca, dyplomy i nagrody były najważniejsze podczas tego Festiwalu, lecz posiedzenia przy ognisku z sympatycznymi ludźmi, przy dźwiękach gitary i nastrojowych piosenkach. No i oczywiście bicie kolejnego rekordu gitarowego, do którego wszyscy bardzo solidnie się przygotowali. Nawet wójt Sebastian Oszczęda, komisyjnie liczący instrumenty, pojawił się z mini - gitarką. I choć w tłumie gryfów i pudeł trudno było zauważyć, czy rzeczywiście na niej zagrał, to komisyjnie została ona „odliczona" jako numer jeden. A później były kolejne, aż do numeru czterdzieści i cztery. I wprawdzie była propozycja, żeby dodać do wyniku jeszcze trzy gitary - nagrody, to osiągnięta ilość - 44 gitary - w porównaniu z rekordem ubiegłorocznym - 25 gitar - to wzrost niemal stuprocentowy.

Podczas Festiwalu przeprowadzono również zbiórkę charytatywną na rzecz bezpańskich zwierząt, którymi opiekuje się jaworski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Wolontariuszkom wraz z prezes Teresą Prokopek - Stępniak udało się zabrać 232,26 zł.

Prawdziwą ucztą i wielką atrakcją dla miłośników piosenki turystycznej był koncert zespołu „SETA" (Studencka Elipsa Turystyczno-Artystyczna), który pojawił się w Bolkowicach na zaproszenie Leszka Drabczyka, prezesa PTTK. A było to możliwe dzięki temu, iż jeden z członków zespołu, Wojtek Krasecki, jest mieszkańcem powiatu jaworskiego, a dokładnie - Wądroża. Namówił więc swoich przyjaciół z SETY, aby przyjechali z różnych stron kraju i zagrali swoje utwory, m.in. Beskid, Balladę o Św. Mikołaju czy Przerwę w podróży, a publiczność razem z nimi śpiewała o tym, że „po lesie wiatr rwie na strzępy pajęczyny nić..."                        (gokpaszowice.pl)
 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

- Widzicie przed sobą szczęśliwego człowieka - tak podsumował Marek Olszewski, pomysłodawca Festiwalu Piosenki Turystycznej „TOPINAMBUR" trzecią edycję tej imprezy, która odbyła się w ostatnią sobotę, 24 września, w Gospodarstwie Agroturystycznym „Cicha Bartna" w Bolkowicach. Równie zadowoleni są pozostali organizatorzy festiwalu, czyli Rada Sołecka Bolkowic z sołtysem Wiesławem Szatarskim i radnym Łukaszem Szatarskim, Małgorzata Świderska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach i Leszek Drabczyk, prezes oddziału „Ziemia Jaworska" PTTK .
 Powodów do zadowolenia dostarczyli zarówno uczestnicy, którzy licznie przybyli, aby pośpiewać przy blasku ogniska z różnych miejsc Dolnego Śląska oraz publiczność, wśród której byli nie tylko mieszkańcy Bolkowic, gminy Paszowice czy sąsiednich powiatów, ale nawet gość z... Ukrainy. Udało się też pobić ubiegłoroczny rekord w ilości grających jednocześnie gitar. Po komisyjnym przeliczeniu ich przez wójta Sebastiana Oszczędę okazało się, że jest gitar 25, czyli o dwie więcej niż w roku ubiegłym.
Bardzo wyrównany poziom wykonania, a jednocześnie różnorodność repertuaru sprawiła, że komisja festiwalowa bardzo długo dyskutowała nad werdyktem. Jedynie ocena solistów nie pozostawiła wątpliwości i dziewięcioletnia Emilka Koniszewska z Boguszowa Gorc wyjechała z Bolkowic z główną nagrodą - gitarą. Miejsce drugie przypadło Ani Łosik, która zaprezentowała „dance'ową" wersję turystycznych piosenek, a trzecie - Kasi Przenieślik - akompaniującej sobie na gitarze i śpiewającej w prawdziwie „turystycznym" stylu.
W kategorii zespołów przyznano nagrody w następującej kolejności: Zespół ze Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie (opiekun Małgorzata Gontek), „Bursztynowa Gitara" z Wałbrzycha (opiekun Konrad Kozłowski), „Malinowe Gitary" ze świetlicy GOK w Kwietnikach (opiekun Marta Fajkiel), Zespół Weroniki z SP w Pogwizdowie, zespół z Gimnazjum w Budziszowie Wielkim (opiekun Anna Lachmirowicz), „Stacja Jawor" z Gimnazjum nr 2 w Jaworze (opiekun Iwona Zielińska), zespół ze świetlicy środowiskowej w Sadach Górnych (opiekun Maria Zuchantke) oraz „Stokrotki" z SP w Kaczorowie (opiekun Stanisława Kopka) z rewelacyjną Olą Rogalą. Uczestnicy festiwalu otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Sołecką, PTTK Jawor oraz Monikę Wdowiak, a także okolicznościowe plakietki z GOK w Paszowicach. Gościnnie wystąpiły na scenie zespoły rodzinno - koleżeńskie, czyli pp. Chajutinowie z Jastrowca oraz Basia i Wojtek Firkowiczowie z Gosią Swiniarską - Hałon.
                                           (www.gokpaszowice.pl)
 

 

II Festiwal Piosenki Turystycznej ,,TOPINAMBUR'' odbył się 25 września w ,,Cichej Bartnej'' w Bolkowicach. Organizatorem tej imprezy jest Marek Olszewski.
My też tam byliśmy i II miejsce wyśpiewaliśmy.  My to znaczy śpiewacy z Gimnazjum Nr 2 w Jaworze. Zespół w składzie: Ania Miłoń, Paulina Baczyńska, Wojtek Sokołowski - śpiew, Iza Zawadzka, Piotrek Bienias, Tomek Samojeden - śpiew i gitara zaprezentował 2 piosenki.

Po występach konkursowych odbyło się wspólne śpiewanie i bicie rekordu gitarowego, w tym roku był to koncert na 22 gitary

W międzyczasie można było posilić się kiełbasą z grilla, posiedzieć przy ognisku lub przemierzać korytarze topinamburowego labiryntu. Dla niewtajemniczonych topinambur to bulwiasty słonecznik.projekt i wykonanie SN-DESIGN