Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia
przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżenia
Rajdy - Wiosenny Rajd ,,TUPU - TUPU"
50 Jubileuszowy Rajd TUPU-TUPU
25-27.04.2019
KUDOWA ZDRÓJ
 
              Na początku 1969 roku w czasie posiedzenia Zarządu Oddziału padła propozycja zorganizowania kolejnej cyklicznej imprezy turystycznej, do tego czasu organizowane były w naszym Oddziale  w niektóre niedziele tak zwane, „Niedzielinki” pod hasłem: - w niedzielę nie ma nas  w domu- a w maju 1968 r. odbył się po raz pierwszy Rajd Jaworski. Ustalono, że będzie to rajd powitania wiosny, który będzie się odbywał w marcu lub w kwietniu każdego roku. Kto wymyślił nazwę Rajd TUPU TUPU, dziś jest to nie do ustalenia.

                 Pierwszy rajd TUPU TUPU odbył się już w marcu 1969 r. zorganizowała go grupa 16 turystów z zakończeniem w „Lasku Bulońskim” niedaleko obecnego OWS „Jawornik” . I tak się zaczęło. Przybyla kolejna impreza turystyczna organizowana przez jaworski Oddział PTTK, po Rajdzie Jaworskim . Pierwsze rajdy organizowali : kol. Bronisław Jakimowicz, Stanisław Stelczyk, Zdzisław Basara i Jurek Todos, które odbywały się w najbliższych okolicach Jawora.

                 Od  X do XX Rajdu komendantem był Julek Zasławski, on wprowadził współzawodnictwo drużynowe szkół, on wyprowadził Rajd poza teren powiatu jaworskiego, on zrobił z niego jedyny rajd górski , który organizuje nasz Oddział do dnia dzisiejszego. Od XXI Rajdu komandorem został kol. Bogusław Golonka, Przodownik Turystyki Pieszej PTTK . Z biegiem lat Rajd ten stał się sztandarową imprezą naszego Oddziału, rozszerzał się teren po którym przebiegały trasy rajdowe, jak też przybywało uczestników, chcących pieszo , w pierwszych dniach wiosny – okresu budzenia się przyrody do życia – być w bezpośrednim kontakcie z naturą . Przypomnijmy w pierwszym Rajdzie udział wzięło 16 uczestników, a w 44 rajdzie z zakończeniem w Lubawce udział wzięło 205 uczestników, był to najliczniejszy rajd w historii rajdów TUPU TUPU.
                Przez te pięćdziesiąt lat, byliśmy w : Rogoźnicy z zakończeniem na terenie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, na zamku Bolczów w Janowicach Wielkich, w Zagórzu Śląskim, w schronisku Szwajcarka w Rudawach Janowickich, w Krzeszowie, Srebrnej Górze, w Karpaczu, w Wałbrzychu, na Ostrzycy Proboszczowickiej, na Ślęży, w Lubawce i Chełmsku Śląskim, w Sosnówce Górnej, Kowarach, Bardzie, Karłowie w Górach Stołowych, w Szklarskiej Porębie, w Leśnej, Radkowie, Międzygórzu, Świeradowie Zdrój, Przesiece, Pokrzywnej w Górach Opawskich w województwie opolskim oraz  w tamtym roku w Rzeczce. Zwiedziliśmy prawie cały Dolny Śląsk,   w wielu miejscowościach rajd odbywał się po kilka razy , a to dlatego, że zmieniali się uczniowie w poszczególnych szkołach.

               W tym roku w dniach 25-27.04.2019 r.  po raz pięćdziesiąty wyruszyliśmy na trasy rajdowe i szlaki turystyczne pięknej ziemi dolnośląskiej opracowane przez organizatorów. Tym razem na zakończenie imprezy wybraliśmy Kudowę Zdrój, która znajduje się na pograniczu Gór Stolowych i Pogórza Orlickiego. Zakwaterowaliśmy się w trzech ośrodkach wypoczynkowych : Wrzos, Góry Stołowe oraz w Buenos Aires.
Uczestnicy reprezentowali następujące szkoły i koła SKTT – PTTK, Szkoła Podstawowa nr 4  im. Henryka Sienkiewicza w Jaworze,  SP nr 5 im. Janusza Korczaka w Jaworze (dwie drużyny), SP im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce, SP w Budziszowie Wielkim oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworze.
Kierownikami tras oraz opiekunami młodzieży byli: Dorota Ignatiuk, Anna Orda, Urszula Norko, Izabella Drąg, Jan Gagat, Grażyna Żmuda, Andrzej Kowalik oraz Leszek Drabczyk, Maria Golonka i Henryk Gęsior.
                 W pierwszym dniu po wyjeździe z Jawora, wyruszyliśmy autokarami do Wambierzyc, a Wambierzyce  to ważne Sanktuarium Maryjne na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z początku XVII wieku, wybudowany w miejscu drewnianej kaplicy z 1263, o ciekawej barokowej architekturze. We wnętrzu znajduje się wykonana  z drewna lipowego figurka Matki Boskiej Królowej Rodzin, datowana na XIV wiek (inne źródła XIII wiek) ukoronowana w 1980 roku. W 1936 kościołowi nadano tytuł Bazyliki Mniejszej. Kościół góruje nad niewielkim rynkiem, z którego prowadzi do niego 57 schodów o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich) + 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa). Ponadto z inicjatywy Daniela Osterberga - w tym czasie właściciela Wambierzyc –           od końca XVII do XIX wieku powstała tu kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami oraz 12 bramami. Płynący przez wieś strumień nosi nazwę Cedron, nazwy okolicznych wzgórz nawiązują do tematyki biblijnej (Tabor, Syjon, Horeb itp). Odnosi się to w swojej symbolice do Jerozolimy z czasów, kiedy żył Chrystus i sprawia, że miejscowość, będąc  od XII wieku ośrodkiem kultu maryjnego, jest odwiedzana przez liczne pielgrzymki oraz turystów. Zwiedziliśmy także ruchomą szopkę z 1882 roku z ponad 800 figurkami, wykonana przez miejscowego zegarmistrza Longinusa Wittiga.  Z Wambierzyc udaliśmy się do Karłowa, aby zdobyć najwyższy  szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec o wysokości 919 m. n.p.m. znajdującego się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polskich i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów z przepięknym rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi. Przy dobrej widoczności można zobaczyć przepiękną panoramę Sudetów.
               W drugim dniu pomaszerowaliśmy do skansenu „Szlak Ginących Zawodów” gdzie w gospodarstwie Urszuli i Bogusława Gorczyńskich można było zobaczyć pokaz garncarstwa,   zwierzyniec, wiatrak, kuźnię i chatkę robótek ręcznych, a w domu chleba można było posmakować  wiejski   chleb   ze  swojskim smalcem lub masłem. Następnie pomaszerowaliśmy do Kaplicy Czaszek, która znajduje się w Czeremnej. Jest to wielki zbiorowy grobowiec, ściany wewnątrz wyłożone są ludzkimi czaszkami, a pomiędzy nimi równo ułożone rzędy kości. Pod podłogą znajduje się wielki stos ludzkich szczątków, jest ich ok. 25 lub nawet 30 tysięcy. Twórcą tej niezwykłej Kaplicy był ksiądz Wacław Tomaszek. Niemiec o czeskich korzeniach, któremu nie dawały spokoju zbiorowe mogiły tak na cmentarzu, jak i rozsiane po okolicznych polach i lasach, były to ofiary epidemii skutków dwu Wojen Śląskich ( 1740 – 1742 ; 1744 – 1745 ), bądź Wojny Siedmioletniej ( 1756 – 1763 ). Następnie grupami udaliśmy się do zwiedzania Kudowy Zdrój, niektórzy udali się w Błędne Skały, jest to  zespół bloków skalnych tworzący malowniczy labirynt typu miasto skalne, obejmujący szczyt Skalniaka (915 m n.p.m.). Obecnie pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi jak skalne maczugi, grzyby, słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Sam rezerwat położony jest na wysokości 852 m n.p.m. Dawniej Błędne Skały nazywane były Wilczymi Dołami .
                     W sobotę przy turystycznym ognisku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Wrzos rozpoczęło się podsumowanie Rajdu, rozegrane zostały konkursy oraz zabawy sprawnościowe.
                    W konkursie „Wiadomości z trasy – znam Dolny Śląsk ”  zwyciężyła Nina Bander ze SP nr 5 w Jaworze, drugie miejsce zajął Paweł Gryszkiewicz ze SP w Roztoce a trzecie miejsce zajęła Julia Dembska także ze SP w Roztoce.
                   W konkursie „Wiem Wszystko ”  zwyciężył Bartosz Oślak ze SP nr $ w Jaworze, drugie miejsce zajął Samuel Detyna ze SP nr 5 w Jaworze, trzecia była Maja Zaim –SP nr 5 w Jaworze.                  
                   Tradycyjnie odbył się też konkurs na najlepszą piosenkę turystyczną, lub wiersz o rajdzie TUPU-TUPU , najładniej oraz najdowcipniej zaśpiewali uczniowie z SP w Roztoce w nagrodę otrzymali gitarę oraz piękną statuetkę, drugie miejsce przypadło SP nr 5 w Jaworze – opiekunka Anna Orda, trzecie miejsce dla SP nr 4 w Jaworze. Za II i III miejsce zwycięskie szkoły otrzymały statuetki oraz instrumenty do akompaniamentu.
                              W zabawach sprawnościowych , które jak zwykle cieszyły się największym zainteresowaniem zwyciężyli:
1.    Podbijanie piłki – I miejsce. Andrzej Raszewski z MOW w Jaworze, II miejsce Jakub Borkowski SP w Roztoce, III miejsce, Antek Węgrzyn SP nr 5 w Jaworze.
2.    Podbijanie piłeczki pingpongowej – I miejsce, Bartosz Weinert z MOW w Jaworze, II miejsce Szymon Miszczyk SP Budziszów, III miejsce Kacper Rogalski SP Roztoka.
3.    Rzut krążkami – I miejsce -Daria Kowalewska SP Budziszów, II miejsce Julia Szwed SP nr 5 III miejsce Samuel Detyna SP nr 5 .
4.    Kolorowa Piramida – I miejsce, Samuel Detyna SP nr 5 w Jaworze, II miejsce Aleksandra Załuska SP nr 5, III miejsce, Kryspin Wawoczny SP nr 5.
5.    Podbijanie piłki mini – I miejsce, Bogumił Korzeb z MOW w Jaworze, II miejsce Jakub Borkowski SP w Roztoce. III miejsce, Michał Szewczyk SP w Budziszowie.
6.    Rzut lotkami do tarczy – I miejsce, Nina Bander – SP nr 5 w Jaworze, II miejsce Jakub Ślusarski SP nr 5, III miejsce, Igor Górski SP nr 5 w Jaworze.
7.    Rzut lotkami do tarczy mini – I miejsce, Agata Tympalska ze SP nr 4 w Jaworze, II miejsce, Mikołaj Szojka SP nr 5 w Jaworze, III miejsce Michał Niemczuk SP nr 4 w Jaworze.
                     Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali cenne nagrody rzeczowe : przewodniki turystyczne, książki, sprzęt sportowy,
                      Organizatorzy Rajdu serdecznie dziękują opiekunom, rodzicom i kierownikom poszczególnych drużyn rajdowych za wspaniałą opiekę i przygotowanie dzieci do udziału w naszym Rajdzie. Dziękujemy szczególnie sponsorom i darczyńcom rajdu bez których wsparcia finansowego            i rzeczowego nie można by było przeprowadzić imprezy po tak niskich kosztach, w imieniu dzieci uczestników Rajdu dziękujemy : Urzędowi Miasta Jawora, Starostwu Powiatowemu w Jaworze, firmie KG  TRADING z Wrocławia oraz  firmie PPHU „DREX” z Jawora.
                     Nad prawidłowym przebiegiem Rajdu, oraz nad sprawną organizacją czuwał Komandor Rajdu, Przodownik Turystyki Pieszej PTTK kol. Bogusław Golonka, a pomagał  mu  kol. Leszek Drabczyk.
                                                                                                 Bogusław  Golonka
 
 **********************************
49 Rajd TUPU-TUPU

12-14 IV 2018r. RZECZKA

 

                             W dniach 12-14.04.2018 r. Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej w Jaworze już po raz 49  zorganizował Rajd Wiosenny „TUPU-TUPU”. Rajd tradycyjnie  odbywał się pod hasłem Turystyka łączy pokolenia . Działania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego od wielu lat ukierunkowane są  na budowanie więzi międzypokoleniowej polskiej rodziny poprzez turystykę i krajoznawstwo,  a także podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej,  poprzez kontakty seniorów z dziećmi i młodzieżą.  Tym razem nasza trzydniowa impreza odbyła się w Górach Sowich z bazą noclegową w kompleksie wypoczynkowym „Rzeczka” w Rzeczce k/Walimia. Kierownictwo ośrodka przyjęło nas bardzo gościnnie, udostępniając swoją  bazę rekreacyjno-sportową oraz noclegowo-żywieniową, czuliśmy się jak w domu i niczego nam nie brakowało. W Rajdzie wzięło udział ponad 80 uczestników i opiekunów, ze szkół podstawowych. Najstarszy uczestnik ukończył 78 lat, a najmłodszy 10, więc była to z pewnością specyficzna sztafeta pokoleń.  Pierwszego dnia po wyjeździe z Jawora, wyruszyliśmy autokarami do Zagórza Śląskiego, gdzie zwiedzaliśmy zamek Grodno. Dzieje Zamku Grodno to ponad 900 lat historii, zaczynając od czasów Piastów Śląskich, poprzez Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie, Królestwo Prus, skończywszy na okresie II wojny światowej i pierwszych lat powojennych. Zamek wybudowano na szczycie  góry Choina, za czasów Bolka I księcia świdnicko-jaworskiego w XIV w. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Lubachowskie. Z murów zamkowych i wieży mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki. Przewodnicy zapoznali nas z historią zamku. Wysłuchaliśmy też legend związanych z zamkiem m.in. o Białej Damie, która do dziś nocami spaceruje po zamkowym dziedzińcu. Z Zagórza udaliśmy się do Rzeczki, gdzie po zakwaterowaniu, wyruszyliśmy w góry aby zdobyć najwyższy  szczytu Gór Sowich – Wielką Sowę o wysokości 1015 m. n.p.m. Należy on do Korony Gór Polskich i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów z przepięknym rezerwatem krajobrazowym i kamienną wieżą widokową z 1906 r. Pogoda i humory dopisywały wszystkim. Dobra widoczności pozwoliła na przeżycie prawdziwej duchowej uczty, można było zobaczyć przepiękną panoramę Sudetów.  Drugiego dnia pośniadaniu wszystkie grupy wyruszyły do Walimia, aby poznać tajemnicze podziemia w kompleksie Walim-Rzeczka Niestety, jak to w kwietniu pogoda spłatała figla i padający deszcz dał się wszystkim wędrowcom we znaki. Troszkę przemoczeni zwiedzaliśmy wykute w skałach pomieszczenia. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że w czasie II wojny światowej w1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese” (Olbrzym). Budowa nie została nigdy ukończona, pozostawiając po sobie szereg niedokończonych podziemnych kompleksów o niewyjaśnionym jak do tej pory przeznaczeniu. Prace wykonywali więźniowie  z obozu koncentracyjnego Gross Rosen i wielu z nich straciło tam życie. Pozostałą część dnia niektórzy poświęcili na zwiedzanie Walimia i Rzeczki, a bardziej odważni wybrali się na Główny Szlak Sudecki, aby odwiedzić schronisko Zygmuntówka i wejść na Kalenicę.  W sobotę rano  rozpoczęło się podsumowanie Rajdu i odbyły się konkursy z wiedzy o Górach Sowich i Dolnym Śląsku oraz konkurs Wiem Wszystko. Ponadto przeprowadziliśmy wiele gier i zabaw sprawnościowych oraz konkurs piosenki turystycznej.

                 W konkursie „Wiadomości z trasy”- Góry Sowie , pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Pańczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5, drugie miejsce wywalczył Szymon Miszczyk ze Szkoły Podstawowej w Budziszowie Wielkim, a trzecie miejsce Maksym Butkiewicz również ze szkoły w Budziszowie .
                W konkursie „Wiem wszystko” zwyciężył Paweł Sycz , drugie miejsce Martyna Rak, trzecie miejsce Agata Sycz ,wszyscy z SP w Budziszowie.
                 Tradycyjnie odbył się też konkurs na najlepszą piosenkę turystyczną o rajdzie TUPU-TUPU . Główną nagrodę gitarę otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaworze. Wykonana przez nich piosenka z własnym tekstem najbardziej przypadła do gustu komisji. Jury wyróżniło również grupę z SP 5 (wspólny występ uczniów, opiekunek SKKT i rodziców), duet Ola Miśkiewicz i Emilia Witwicka oraz grupę Dzwoneczki, również z SP 5.
                 W zabawach sprawnościowych , które cieszyły się dużym zainteresowaniem zwyciężyli:
1.    Odbijanie piłeczki pingpongowej – Marcel Wojtowicz przed M.Butkiewiczem i Sz.Miszczykiem
2.    Podbijanie piłki                       - Maciej Dobosz przed M.Wojtowiczem i Sz.Miszczykiem
3.    Rzuty krążkami                      - Eliza Demska przed Dawidem Skowronem i Sonyą Melkonyan
4.    Rzut piłeczkami do tarczy      -M.Butkiewicz przed P.Syczem i Karoliną Bełzą
5.    Skakanka  ( SP   )                    -Ewa Gronostal przed Julią Wan i Samuelem Detyną
6.    Skakanka( Gimnazjum)         -Dominika Pustelnik przed Roksaną Chałupką i Robertem Zawadzkim

                    Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali  nagrody rzeczowe : przewodniki turystyczne,  sprzęt sportowy i turystyczny oraz słodycze.
W powrotnej drodze zatrzymaliśmy się w Świdnicy i zwiedzaliśmy Kościół Pokoju oraz w Zawiszowie zobaczyliśmy osobliwy pomnik z 1930 r. tzw. Dumającego Bolka.
                   Organizatorzy rajdu serdecznie dziękują opiekunom, rodzicom i kierownikom poszczególnych drużyn rajdowych -Annie Kurzydło, Dorocie Ignatiuk, Janowi Gagatowi, Annie Orda, Annie Bełza i Urszuli Norko oraz Janinie Detyna  za wspaniałą opiekę i przygotowanie dzieci do udziału w  rajdzie. Dziękujemy szczególnie sponsorom i darczyńcom rajdu ,w imieniu dzieci uczestników Rajdu dziękujemy : Urzędowi Miasta Jawora, Spółce KG Trading z Legnicy ,  firmie PPHU „DREX” z Jawora oraz Zarządowi Głównemu PTTK w Warszawie. Ponadto dziękujemy Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu za nieodpłatne przekazanie materiałów promocyjnych o regionie.
                                  Nad  przebiegiem Rajdu, oraz nad sprawną organizacją czuwał Komandor Rajdu, Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej PTTK Leszek Drabczyk, a pomagali  mu przewodnicy, przodownicy turystyki pieszej i górskiej: Henryk Gęsior, Marian Stasiulewicz oraz Eugeniusz Zwierzchowski.
             

*****************************************

48 Rajd TUPU-TUPU

20-22 IV 2017r. POKRZYWNA

 

*************************************

 47 Rajd TUPU - TUPU

14-16 IV 2016r.PRZESIEKA

 Już po raz 47 Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej w Jaworze zorganizował Rajd Wiosenny „TUPU-TUPU”. Tematem przewodnim rajdu, podobnie jak i wszystkich imprez turystycznych organizowanych przez nasz Oddział w 2016 roku jest krajoznawstwo, gdyż został on ustanowiony przez Zarząd Główny PTTK – ROKIEM KRAJOZNAWSTWA POLSKIEGO.
                  Tym razem nasza trzydniowa impreza odbyła się w Karkonoszach z bazą noclegową w Przesiece w Domu Wypoczynkowym „Zielona Gospoda”. Właściciel  ośrodka Pan Janusz Jabłoński wraz ze swymi pracownikami przyjął nas bardzo gościnnie. Serwował nam bardzo dobre jedzenie , które można było spożywać do syta.
                 W Rajdzie wzięło udział 134 uczestników i opiekunów, 4 drużyny ze szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa Nr 1 – opiekunowie , Barbara Gmerek-Skalik, Agnieszka Pędziwilk i Małgorzata Ziętek, SP Nr 5 ( dwie drużyny) opiekunowie Anna Orda, Anna Bełza, Ewelina Babiarz, Agnieszka Bartosz i Eugeniusz Zwierzchowski, SP w Gniewkowie, opiekun Urszula Lipińska. 3 drużyny ze szkół gimnazjalnych : Gimnazjum w Budziszowie Wielkim, opiekun Jan Gagat, Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza, opiekun Henryk Gęsior oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworze, opiekunowie Jolanta Boczula i Andrzej Kowalik.
                Pogoda niestety w tym roku nam nie dopisała, było pochmurnie i bardzo często padał przelotny deszcz. Humory jednak dopisywały wszystkim, tak dzieciom jak i dorosłym i udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane trasy wędrówek. Trasy przygotowane przez organizatorów miały różny stopień trudności, od bardzo łatwych – spacerowych – dla najmłodszych uczestników, po trasy o dosyć dużym stopniu trudności.
                Tradycyjnie po przyjeździe na miejsce i zakwaterowaniu, drużyny wyruszyły na zwiedzanie Przesieki, następnie drużyny udały się do Wodospadu „Podgórnej”, który jest trzecim co do wysokości wodospadem w polskich Karkonoszach. Zobaczyły Szwedzkie Skały, Słup, Zamczysko oraz Waloński Kamień (Chybotek). Oczywiście zobaczyły uroczą kaskadę rzeki Myji , przepiękną szczególnie atrakcyjną w górnej części, z której zboczy wyrastają imponującej wysokości filary skalne dochodzące do 30 m. Z okolic Szwedzkich Skał potok spływa po kilku granitowych progach, z których dwa osiągają 2-3 m wysokości, a najwyższy próg nazywany jest Kaskadą .
               W drugim dniu większość grup udała się niebieskim szlakiem na Przełęcz Karkonoską ( 1 198 m n.p.m.) i do Schroniska Odrodzenie. Niestety szlak z Przesieki jest dość monotonny gdyż wędruje się cały czas wąską asfaltową drogą. Miłą niespodzianką i jednocześnie atrakcją był śnieg który pojawił się na wysokości około 1 000 m, i który bardzo utrudniał wędrowanie.  Inne grupy pomaszerowały zielonym szlakiem przez Żelazny Most do Zamku Chojnik , trzy godzinna trasa, bardzo atrakcyjna, prawie cały czas prowadząca przez las.   
             W trzeci dzień przy turystycznym ognisku i pieczonych kiełbaskach,  rozpoczęło się podsumowanie Rajdu, rozegrano konkursy wiedzy turystycznej oraz przeprowadziliśmy zabawy i gry sprawnościowe.
                   W konkursie „Wiem wszystko” w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Amelia Kaliszczak z SP Nr 1, II miejsce zajął Michał Załuski ze SP Nr 5, a III miejsce Michał Nadkowski z Gniewkowa, W pionie gimnazjów pierwsze miejsce zajął Seweryn Kowalewski z Budziszowa Wielkiego, II miejsce Krzysztof Sycz też z Budziszowa Wielkiego, III miejsce Krystian Żurawski z MOW w Jaworze.
                  W konkursie „Znam Dolny Śląsk - Wiadomości z trasy” w kategorii szkół podstawowych  zwyciężyła Patrycja Rakowska z Gniewkowa, II miejsce Martyna Pawlicka też z Gniewkowa, III miejsce zajął Jonatan Detyna ze SP Nr 5 . W pionie gimnazjów zwyciężyła Aleksandra Kołodyńska z Roztoki, II miejsce Aleksandra Sycz z Budziszowa Wielkiego, III miejsce zajął Dawid Górzny z MOW w Jaworze.
                              W zabawach sprawnościowych , które cieszyły się największym zainteresowaniem zwyciężyli:
1.    Rzut piłeczkami do tarczy – Aleksander Ryczek ze SP nr 1 z Jawora
2.    Rzut krążkami –  Norbert Golec z MOW w Jaworze
3.    Podbijanie piłki nogą – Dawid Przybyłowicz z Gimnazjum z Budziszowa Wielkiego.
4.    Skakanka – Jonatan Detyna ze SP Nr 5 w Jaworze i Wiktoria Wyszowska z Gimnazjum             w Budziszowie Wielkim.
5.    Bieg w workach – Jessica Bartos ze SP Nr 1 w Jaworze, Jonatan Detyna ze SP Nr 5 w Jaworze, oraz Seweryn Kowalewski z Gimnazjum w Budziszowie.
                   Tradycyjnie odbył się też konkurs na najlepszą piosenkę turystyczną o rajdzie TUPU-TUPU , najładniej oraz najdowcipniej zaśpiewali ją uczniowie ze SP nr 1 w Jaworze zdobywając I miejsce, II miejsce przypadło dla Gimnazjum w Budziszowie Wielkim, a III dla połączonej drużyny ze Szkoły Podstawowej w Gniewkowie i Zespołu Szkół w Roztoce.
                   Pierwszy raz w historii rajdów TUPU-TUPU odbył się test z wiedzy o Karkonoszach dla dorosłych uczestników rajdu, musieli oni odpowiedzieć na 15 pytań, które jak przyznali po napisaniu, były dosyć trudne, odpowiadali w dwuosobowych drużynach. Zwyciężyli ; Ania Szuba z Leszkiem Drabczykiem, oraz Danusia i Irek Borejkowie, II miejsce zajęli Iwona i Roman Zielińscy oraz Mariola i Bogusław Łupkowscy, III miejsce przypadło Małgorzacie i Jackowi Skołd oraz Marii Golonka i Eugeniuszowi Zwierzchowskiemu.
                       Zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali cenne nagrody rzeczowe : grille ogrodowe, przewodniki turystyczne, sprzęt sportowy i turystyczny ufundowane przez Urząd Miasta w Jaworze, firmę DREX z Jawora oraz firmę  GANT z Legnicy.
                                 Organizatorzy Rajdu serdecznie dziękują opiekunom, rodzicom i kierownikom poszczególnych drużyn rajdowych za wspaniałą opiekę i przygotowanie dzieci do udziału w naszym Rajdzie. Dziękujemy szczególnie sponsorom            i darczyńcom rajdu bez których wsparcia finansowego i rzeczowego nie można by było przeprowadzić imprezy po tak niskich kosztach.
                                  Nad prawidłowym przebiegiem Rajdu, oraz nad sprawną organizacją czuwał Komandor Rajdu, Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej PTTK kol. Bogusław Golonka, a pomagał  mu  kol.  Leszek Drabczyk.

 

*********************************

46 Rajd Wiosenny TUPU-TUPU"
16-18.04.2015 r.   KARPACZ

                    Już po raz 46 Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej w Jaworze zorganizował Rajd Wiosenny „TUPU-TUPU". Tym razem nasza trzydniowa impreza odbyła się w dniach   16-18.04.2015r. w Karkonoszach z bazą noclegową w Karpaczu w Ośrodku Wypoczynkowym „Mieszko".   W Rajdzie wzięło udział  155 uczestników i opiekunów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Uczestnicy Rajdu mieli do wyboru wiele tras rajdowych o różnym stopniu trudności.
         Przez cały czas trwania Rajdu mieliśmy wspaniałą pogodę, chociaż w sobotę rano spadł śnieg i zrobiła się piękna zima , która jednak nie trwała długo bo już w południe podczas rozgrywania konkursów sportowych i sprawnościowych nie było po niej śladu.
W zabawach sprawnościowych , które cieszyły się największym zainteresowaniem zwyciężyli:
1. Podbijanie piłeczki pingpongowej - Jakub Rosa ze szkoły Podstawowej w Gniewkowie.
2. Skakanka - Wiktoria Żur ze Szkoły Podstawowej w Gniewkowie
3. Rzut piłeczkami do koszyczków - Klaudiusz Chwasarek ze Szkoły Podstawowej nr 5.
4. Bieg w workach - Zofia Bartosiewicz i Kamil Nkwamu ze Szkoły Podstawowej nr 5.
5. Żonglerka - Kajetan Maciejowski ze Szkoły Podstawowej nr 5.
6. Podbijanie piłeczki  - Piotr Saczywko z MOW w Jaworze
7. Podbijanie piłeczki pingpongowej - Michał Błaszczak z Gimnazjum w Roztoce.
8. Żonglerka - Mirosław Paszkiewicz z MOW w Jaworze
9. Bieg w workach - Adriana Chołubka z Gimnazjum W Budziszowie i Mirosław Paszkiewicz   z MOW w Jaworze.
10. Rzut krążkami - Oliwer Bilik z Gimnazjum w Roztoce.

        W konkursie „Wiem wszystko" w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Bartosz Małuszak ze SP nr 5, II miejsce zajął Klaudiusz Chwastek ze SP nr 5, III miejsce Jagoda Owczarek  ze SP w Gniewkowie.  W kategorii gimnazjów zwyciężył Michał Błaszczak z Roztoki, II miejsce - Jakub Cielecki z Budziszowa, III miejsce - Aleksander Wojda z Męcinki.
       W konkursie „Znam Dolny Śląsk - Wiadomości z trasy" w pionie szkół podstawowych zwyciężyła Aleksandra Kołodyńska ze SP w Gniewkowie, II miejsce - Julia Gębicka z Gniewkowa,  III miejsce - Maciej Zapert ze SP nr 4 w Jaworze. W pionie gimnazjów I miejsce zajęła Anna Pawełczak , II miejsce Kamila Gąsior, a III miejsce Natalia Kostrzewa. 
            Tradycyjnie odbył się też konkurs na najlepszą piosenkę turystyczną o rajdzie TUPU-TUPU , poziom artystyczny wykonawców był tak wysoki, że jurorzy przyznali cztery równorzędne pierwsze miejsca. 
         Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali cenne nagrody rzeczowe : przewodniki turystyczne oraz sprzęt sportowy, ufundowane przez Urząd Miasta  w Jaworze oraz firmę  GANT  z Legnicy.
         Organizatorzy Rajdu serdecznie dziękują opiekunom, rodzicom i kierownikom poszczególnych drużyn rajdowych za wspaniałą opiekę i przygotowanie dzieci do udziału w naszym Rajdzie. Dziękujemy szczególnie sponsorom i darczyńcom rajdu bez których wsparcia finansowego   i rzeczowego nie można by było przeprowadzić imprezy po tak niskich kosztach.
               Szczególne podziękowania kierujemy do Kierownictwa Ośrodka Wypoczynkowego „MIESZKO" , tak wspaniałego przyjęcia , tak dobrego jedzenia, takiego wyboru potraw, a sobotnie śniadanie ze smażeniem oponek przez kucharza ubranego w wielką białą czapkę robiło na uczestnikach wielkie wrażenie i zaciekawienie. Piękne, czyściutkie pokoje, każdy z telewizorem, a przy tym obsługa była bardzo miła i „dosłownie" na każde nasze zawołanie służyła nam pomocą, jeszcze raz serdeczne podziękowanie. Nie mieliśmy takiego przyjęcia na żadnym z dotychczas odbytych Rajdów TUPU-TUPU.
                                  Nad prawidłowym przebiegiem Rajdu, oraz nad sprawną organizacją czuwał Komandor Rajdu, Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej PTTK kol. Bogusław Golonka,               a pomagał  mu   kol.  Leszek Drabczyk.

 

 

**************************************** 

 45 Rajd TUPU - TUPU

24-26 IV 2014r. KARŁÓW

Już po raz 45 Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej w Jaworze zorganizował Rajd Wiosenny „TUPU-TUPU". Tematem przewodnim rajdu, podobnie jak i wszystkich imprez turystycznych organizowanych przez nasz Oddział jest turystyka rodzinna. Hasło Turystyka łączy pokolenia realizowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w 2014 roku  nakierowane jest na budowanie więzi międzypokoleniowej polskiej rodziny poprzez turystykę i krajoznawstwo,  a także podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej,  poprzez kontakty seniorów z dziećmi i młodzieżą.
                     Tym razem nasza trzydniowa impreza odbyła się w Górach Stołowych z bazą noclegową                 w kompleksie wypoczynkowym „Szczeliniec" i „Michałówka" w Karłowie.
                     Kierownictwo ośrodków przyjęło nas bardzo gościnnie, otwierając przed nami swoją dużą bazę rekreacyjno-sportową i bardzo dobre przygotowanie ośrodków na nasz pobyt, czuliśmy się jak w domu                   i niczego nam nie brakowało.
Przez cały czas trwania Rajdu mieliśmy wspaniałą pogodę, przez co i chęć do wędrowania była bardzo duża.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    W Rajdzie wzięło udział 102 uczestników i opiekunów, ze szkół podstawowych. Niestety w tym roku nie wzięli udziału uczniowie z gimnazjów, gdyż w tym czasie odbywały się egzaminy gimnazjalne i żaden                   z dyrektorów nie wyraził zgody na ich udział.
                  W pierwszym dniu po wyjeździe z Jawora, wyruszyliśmy autokarami do Wambierzyc,                         a Wambierzyce  to ważne Sanktuarium Maryjne na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z początku XVII wieku, wybudowany w miejscu drewnianej kaplicy z 1263,                      o ciekawej barokowej architekturze (krużganki dookoła owalnej nawy, 11 kaplic). We wnętrzu znajduje się wykonana  z drewna lipowego figurka Matki Boskiej Królowej Rodzin, datowana na XIV wiek (inne źródła XIII wiek) ukoronowana w 1980 roku . W 1936 kościołowi nadano tytuł Bazyliki Mniejszej. Kościół góruje nad niewielkim rynkiem, z którego prowadzi do niego 57 schodów o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich) + 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa). Ponadto z inicjatywy Daniela Osterberga - w tym czasie właściciela Wambierzyc - od końca XVII do XIX wieku powstała tu kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami oraz 12 bramami. Płynący przez wieś strumień nosi nazwę Cedron, nazwy okolicznych wzgórz nawiązują do tematyki biblijnej (Tabor, Syjon, Horeb itp). Odnosi się to w swojej symbolice do Jerozolimy z czasów, kiedy żył Chrystus i sprawia,                    że miejscowość, będąc  od XII wieku ośrodkiem kultu maryjnego, jest odwiedzana przez liczne pielgrzymki oraz turystów. Zwiedziliśmy także ruchomą szopkę z 1882 roku z ponad 800 figurkami, wykonana przez miejscowego zegarmistrza Longinusa Wittiga, a także mini muzeum regionalne ze zwierzyńcem.                              Z Wambierzyc udaliśmy się do Karłowa, gdzie po zakwaterowaniu, wyruszyliśmy w góry aby zdobyć najwyższy  szczytu Gór Stołowych - Szczeliniec o wysokości 919 m. n.p.m. znajdującego się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polskich i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów z przepięknym rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi. Przy dobrej widoczności można zobaczyć przepiękną panoramę Sudetów.
                Drugiego dnia prawie wszystkie grupy wyruszyły do BŁĘDNYCH SKAŁ, jest to  zespół bloków skalnych tworzący malowniczy labirynt typu miasto skalne, obejmujący szczyt Skalniaka (915 m n.p.m.). Obszar mający powierzchnię ok. 21 ha jest rezerwatem przyrody. Te niesamowicie wyglądające skały powstały jako wypiętrzone dno dawnego morza. Na dnie powstały piaskowce, które na wskutek nierównej odporności skał na wietrzenie utworzyły głębokie do 10 m korytarze. Obecnie pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi jak skalne maczugi, grzyby, słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka.                   W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Sam rezerwat położony jest na wysokości 852 m n.p.m. Dawniej Błędne Skały nazywane były Wilczymi Dołami .
               Niektórzy udali się czerwonym szlakiem do SKALNYCH GRZYBÓW,  jest to grupa oryginalnie ukształtowanych w różnym zagęszczeniu form skalnych, rozrzuconych na wysokości  ok. 680 - 700 m n.p.m. i ciągnących się na długości około 2 km , często ustawionych piętrowo na sobie, skałki mają kształty: grzybów, maczug, baszt i bram . Szereg form skalnych posiada własne nazwy są to  n/p.: "Borowik", "Skalne Wrota", "Zrośnięte Grzyby", "Pingwinki", "Piętrowe Grzyby", są to formy skalne o bardzo wymyślnych kształtach występujące na północno-zachodniej krawędzi środkowego piętra Gór Stołowych, wznoszące się niemal pionowymi ścianami. Wraz z Filarami Skalnymi tworzą ciąg piaskowcowych baszt, filarów, fantazyjnie ukształtowanych skał w postaci okazałego muru skalnego o wysokości dochodzącej do 100 m. Poszczególne skały lub ich grupy porozdzielane są stromymi żlebami, labiryntami, tunelami i głębokimi szczelinami.                                                               
                  W południe 26.04.2014 r. przy turystycznym ognisku rozpoczęło się podsumowanie Rajdu            i odbyły się konkursy z wiedzy o Górach Stołowych i Dolnym Śląsku oraz konkurs Wiem Wszystko oraz wiele gier i zabaw sprawnościowych.
                 W konkursie „Wiadomości z trasy"- Góry Stołowe znam Dolny Śląsk, pierwsze miejsce zajął Marcin Domagała ze Szkoły Podstawowej nr 4, drugie miejsce zdobyła Aleksandra Kołodyńska ze Szkoły Podstawowej w Gniewkowie, trzecie miejsce - Piotr Rupociński z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze. 
                W konkursie „Wiem wszystko" zwyciężyła Alicja Kos - SP nr 5 w Jaworze, drugie miejsce Julia Kurzydło z SP nr 4 w Jaworze, trzecie miejsce Dariusz Druszcz ze SP w Pogwizdowie.
                 Tradycyjnie odbył się też konkurs na najlepszą piosenkę turystyczną o rajdzie TUPU-TUPU , najładniej oraz najdowcipniej zaśpiewali ją uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaworze, drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gniewkowie, a trzecie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie
                 W zabawach sprawnościowych , które cieszyły się największym zainteresowaniem zwyciężyli:
1. Podbijanie lotki badmintonowej -  Kacper Lipiński ze SP w Gniewkowie
2. Odbijanie piłeczki pingpongowej - Piotr Rupociński z MOW w Jaworze
3. Podbijanie piłki                              - Piotr Rupociński z MOW w Jaworze
4. Rzuty krążkami                             - Filip Kaczmarek z SP nr 5 w Jaworze
5. Rzut lotkami do tarczy                  - Dawid Górzny z MOW w Jaworze
6. Rzut piłeczkami do tarczy            - Tomasz Druszcz ze SP w Pogwizdowie
7. Rzut piłeczkami                            - Mariusz Keler ze SP nr 5 w Jaworze
8. Skakanka                                      - Anna Olech ze SP nr 5 w Jaworze

                    Zwyciężcy poszczególnych konkurencji otrzymali cenne nagrody rzeczowe : przewodniki turystyczne,  sprzęt sportowy,  grille ogrodowe, oraz wiele słodyczy.
                   Organizatorzy Rajdu serdecznie dziękują opiekunom, rodzicom i kierownikom poszczególnych drużyn rajdowych za wspaniałą opiekę i przygotowanie dzieci do udziału w naszym Rajdzie.                Dziękujemy szczególnie sponsorom i darczyńcom rajdu bez, których wsparcia finansowego i rzeczowego nie można by było przeprowadzić imprezy po tak niskich kosztach, w imieniu dzieci uczestników Rajdu dziękujemy : Urzędowi Miasta Jawora, Starostwu Powiatowemu w Jaworze, Firmie „GANT" z Wrocławia oraz  firmie PPHU „DREX" z Jawora.
                                  Nad prawidłowym przebiegiem Rajdu, oraz nad sprawną organizacją czuwał Komandor Rajdu, Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej PTTK kol. Bogusław Golonka, a pomagali  mu  kol. Leszek Drabczyk i kol. Henryk Gęsior.  

```````````````````````` 

44 Rajd TUPU - TUPU
18-20 IV 2013r.
LUBAWKA

 

To już po raz 44 nasz Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej zorganizował Rajd Wiosenny TUPU-TUPU,  tym razem nasza trzydniowa impreza odbyła się w Górach Kruczych z bazą noclegową   w Lubawce. Zamieszkaliśmy w trzech  ośrodkach  : w Centrum Sportu Młodzieżowego „Lubczyk" w Schronisku  Młodzieżowym  oraz w hotelu „Lubavia" z bardzo dobrą bazą noclegową i rekreacyjno - sportową.
                        W rajdzie wzięło udział 205 uczestników i opiekunów ,  był to najliczniejszy rajd w historii tej imprezy, udział wzięło 6 drużyn ze szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaworze ( op. Barbara Skalik, Agnieszka Sopata, Krzysztof Skalik ), SP nr 4 w Jaworze ( op. Anna Kurzydło ), SP nr 5 w Jaworze ( op. Anna Orda, Eugeniusz Zwierzchowski i Agnieszka Osemlak ), Szkoła Podstawowa   w Gniewkowie     ( op. Krystyna Piwko , Urszula Lipińska i Henryk Gęsior ),  SP w Pogwizdowie  ( op. Agnieszka Procner i Anna Stachura  ), Specjalny Szkolny Ośrodek Wychowawczy w Jaworze ( op. Beata Rozpędzka i Aleksandra Jakimow ), oraz                4 drużyny ze szkół gimnazjalnych : Gimnazjum   w Męcince ( op. Barbara Pokorna ), Gimnazjum w Roztoce                 ( op. Dariusz Fica i Michał Sawko ), Gimnazjum w Budziszowie Wielkim ( op. Jan Gagat )  oraz  Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy  w Jaworze ( op. Grażyna Żmuda, Andrzej Kowalik ) .
                         Wyruszyliśmy z Jawora w czwartek, po drodze do Lubawki zatrzymaliśmy się  w Krzeszowie. Krzeszów to mała miejscowość położona w Kotlinie Kamiennogórskiej, tedy przebiega główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba, ale naszym celem było przede wszystkim zwiedzenie  Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Zaczęliśmy od zwiedzenia  Bazyliki Mniejszej p.w. Wniebowzięcia NMP, jest to przepiękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku, następnie udaliśmy się do kościoła p.w. św. Józefa, tam zobaczyliśmy cykl  fresków „Śląskiego Rembrandta" M. Willmanna „Radości i troski św. Józefa", z kościoła św. Józefa udaliśmy się do Mauzoleum  Piastów Świdnicko-Jaworskich,    w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa. Poza murami  w pięknym krajobrazie rozsiane są kaplice Kalwarii Krzeszowskiej liczące 33 stacje służące rozważaniu męki Chrystusa. Jednak największym skarbem sanktuarium jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej - najstarszy wizerunek maryjny w Polsce.
                   W piątek wszystkie grupy wyruszyły w Góry Krucze, do wyboru organizatorzy przygotowali kilkanaście pieszych tras turystycznych o różnym stopniu trudności , między innymi ; do Chełmska Śląskiego gdzie zwiedzaliśmy domy Dwunastu Apostołów, do rezerwatów : „Głazy Krasnoludków" i „Krucze Skały"  oraz do zbiornika wodnego „Bukówka".  Czas przejścia poszczególnych tras wynosił od dwóch do ośmiu godzin marszu, pogoda niestety nam nie sprzyjała , było pochmurnie , a i deszcz czasami popadał, co nie przeszkadzało nam w wędrowaniu. Wszystkie grupy wracały do swoich miejsc zakwaterowania późnym  popołudniem gdzie po spożyciu obiadokolacji do późnych  godzin wieczornych
                     Przed  południem  20.04.2012 r. przy turystycznym ognisku i pieczonych kiełbaskach rozpoczęło się podsumowanie Rajdu i odbyły się finałowe rozgrywki o miano najlepszej drużyny rajdowej. Gorącymi brawami uczestnicy Rajdu powitali Prezesa naszego Oddziału kol. Leszka Drabczyka, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych konkursów. Tradycyjnie zaczęliśmy nasze zakończenie od wręczenia legitymacji członkowskich nowym członkom PTTK, uczniom  ze SP nr 1 i nr 4 w Jaworze.
                   W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaworze,  II miejsce SP  nr 5 w Jaworze,  III miejsce SP z Pogwizdowa.  
                   W kategorii gimnazjów zwyciężyła drużyna Gimnazjum z Roztoki,  II miejsce zajęła drużyna Gimnazjum  z  Budziszowa Wielkiego,  a  III miejsce zajęło Gimnazjum z Męcinki.
        Zwyciężcy  otrzymali wspaniałe puchary ufundowane przez Urząd Miasta w Jaworze.
                 W konkursie „Wiem wszystko" w kategorii gimnazjów zwyciężył Krzysztof Wierzbicki z Roztoki,                    II miejsce zajął Paweł Talar z Męcinki, III miejsce Marcin Szpilewski z Roztoki. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Oliwia Szymańska z Pogwizdowa, II miejsce Michał Dobosz ze SP nr 5 z Jawora, III miejsce Marika Diduszko z Pogwizdowa.
                W konkursie „Wiadomości z trasy" w kategorii gimnazjów zwyciężyła Aleksandra Matulis z Roztoki, II miejsce Feliks Rybka z MOW z Jawora, III miejsce Andżelika Hanusiak z Budziszowa. W  kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Ola Kołodyńska z Gniewkowa, II miejsce Kajetan Parzyszek ze SP nr 1 z Jawora,             III miejsce Weronika Krok ze SP nr 4 z Jawora.
                W konkursie „Szlaki turystyczne, znajomość Regulaminów Odznak Turystycznych, znajomość Regulaminu Przodownika Turystyki Pieszej" w kategorii gimnazjów zwyciężyła Ola Kumer z Męcinki,               II miejsce Damian Czerw z Męcinki, III miejsce Paweł Romanowski z MOW w Jaworze . W  kategorii szkól podstawowych zwyciężył Paweł Segda ze SP nr 5 z Jawora, II miejsce Marcin Domagała ze SP nr 4 z Jawora,           III miejsce Kamila Janik ze SP nr 4 z Jawora.
                   Tradycyjnie odbył się też konkurs na najlepszą piosenkę turystyczną o rajdzie TUPU-TUPU , najładniej oraz najdowcipniej zaśpiewali ją uczniowie ze SP nr 4 w Jaworze, za co otrzymali piękną statuetkę w kształcie mikrofonu.    
                              W zabawach sprawnościowych , które cieszyły się największym zainteresowaniem zwyciężyli:
1. Badminton - Kamila Janik i Aleksandra Skowron ze SP nr 4 w Jaworze.
2. Bieg w workach - Adam Kolus ze SP nr 5 w Jaworze oraz Dawid Machnik z Gimnazjum  z Roztoki
3. Picie wody na czas - Dawid Noworól ze SP nr 1 w Jaworze oraz Dawid Puk z Gimnazjum  z Męcinki.
4. Podbijanie piłki - Robert Parys SP nr 1 z Jawora oraz Piotr Mołdowan z MOW w Jaworze.
5. Podbijanie piłki do rugby - Piotr Czachor z Pogwizdowa oraz Piotr Mołdowan z MOW w Jaworze.
6. Rzuty  krążkami -  Sebastian Olech ze SP nr 4 w Jaworze oraz Dawid Puk z Gimnazjum  w Męcince.
7. Rzut lotkami do tarczy - Błażej Parzyszek ze SP nr 1 w Jaworze oraz Piotr Jażdżewski z MOW                  w Jaworze.
8. Skakanka - Damiana Hamulcyk  ze SP nr 5 w Jaworze i Tomasz Mazur z Gimnazjum  w Budziszowie Wielkim.

                            Zwyciężcy  poszczególnych konkurencji otrzymali cenne nagrody rzeczowe : przewodniki turystyczne, książki, sprzęt sportowy,  grille ogrodowe, oraz wiele słodyczy.
                            Organizatorzy Rajdu serdecznie dziękują opiekunom, rodzicom i kierownikom poszczególnych drużyn rajdowych za wspaniałą opiekę i przygotowanie dzieci do udziału w naszym Rajdzie. Dziękujemy szczególnie sponsorom i darczyńcom rajdu bez, których wsparcia finansowego i rzeczowego nie można by było przeprowadzić imprezy po tak niskich kosztach, w imieniu dzieci uczestników Rajdu dziękujemy : Urzędowi Miasta Jawora, Starostwu Powiatowemu w Jaworze,  firmie PPHU „DREX" z Jawora , Firmie ANITEL z Jawora, a szczególnie firmie „LANDMANN - Polska" z jej Prezesem Tadeuszem Piotrem Golonka z Jawora za ufundowanie wspaniałych grilli ogrodowych oraz akcesoriów do nich.
                                  Nad prawidłowym przebiegiem Rajdu, oraz nad sprawną organizacją czuwał Komandor Rajdu, Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej PTTK kol. Bogusław Golonka.projekt i wykonanie SN-DESIGN