Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia
przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżenia
Rajdy - Rajd ,,O ZŁOTY LIŚĆ JESIENI"
 26 Rajd ,,O złoty liść jesieni’’ - ZAMEK CISY 16 XI 2019r
 
 16 listopada grupa turystów biorących udział w 26 Rajdzie ,,O złoty liść jesieni’’, wyruszyła w drogę na zamek Cisy, leżący na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Słoneczna pogoda sprzyjała wędrówce i zwiedzaniu ruin XIII wiecznej warowni powiązanej z czasami księstwa świdnicko-jaworskiego i osobą księżnej Agnieszki. Po śmierci męża Bolka II Małego, ostatniego piasta świdnicko-jaworskiego Agnieszka rządziła księstwem do śmierci przez 24 lata, często goszcząc na zamku Cisy.
Drużyny rajdowe z SP1, SP2, SP5 w Jaworze i SP16 w Legnicy oraz turyści indywidualni spotkali się na parkingu leśnym pod zamkiem. Przy posiłku, konkursach, zabawach odbyło się podsumowanie imprezy. W konkursie plastycznym ,,Jesienny pejzaż’’ jury wyróżniło prace: H. Matuszewskiej, M. Zaim, W. Kwiatkowskiej, Z. Gajdy, M. Bery, J. Sopaty.
Wiedzą o jesieni w konkursie ,,A co wiecie o jesieni’’ wykazali się: M. Zaim, M. Bełza, J. Rajczakowska. Mistrzami w rozpoznawaniu drzew i krzewów zostali: M. Bełza, J. Rajczakowska, P. Hołyńska, G. Król.
Sprawnością w konkurencjach sportowych wykazali się:
Ping-pong – B. Nawara, K. Lorenc, M. Werbel.
Rzut do celu – H. Górski, M. Mycek, J. Iwański.
Skakanka – A. Rajczakowska, Z. Przygodzka, J. Rajczakowska.
Rzutki – M. Werbel, J. Szaszorowski, W. Kubacka, A. Serek.
Ringo – M. Werbel, S. Detyna, Sz. Wojdyła, H. Augustyński.
Kapki – M. Kostrzębski, W. Nowak, S. Detyna, M. Werbel.
Organizatorem rajdu z ramienia PTTK O/Jawor jest SKKT ,,Na szlaku’’ przy Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworze.
 
 
 *************************************
 25 Rajd ,,O złoty liść jesieni’’ - ZAMEK ŚWINY 2.... XI 2018r
***************************************
 
24 Rajd ,,O złoty liść jesieni’’ - MSZANA 25 XI 2017r.
 
Rajd odbył się 25 listopada 2017r. Organizatorem tej imprezy jest SKKT-PTTK ,,Na szlaku’’ przy Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworze. Uczestnikami byli turyści z jaworskich szkół podstawowych  SP 1 (op. B. Miśkiewicz), SP 2 (op. I. Zielińska), SP 4 (op. A. Kurzydło), SP 5 (op. A. Orda), MOW (op. A. Drabczyk, A. Kowalik). Głównym celem tegorocznej wędrówki było dotarcie na najwyższe wzniesienie Parku Krajobrazowego ,,Chełmy’’ – Mszanę 475m n.p.m. Na jej szczycie stoi jedna z trzech wież widokowych w parku. Zbudowana z łamanego bazaltu i cegły, ma ok. 6m wysokości. Niestety widok z wieży zasłaniają otaczające ją drzewa. Poniżej wieży widać częściowo porośnięte mchem rumowisko i okazałe słupy bazaltowe, stanowiące pamiątkę po trzeciorzędowym wulkanizmie. Po zejściu z Mszanej, leśnym szlakiem dotarliśmy do Pałacyku w Muchowie, gdzie odbyło się zakończenie rajdu przy ognisku i konkursach.
Zwycięzcy w poszczególnych konkursach.
Przyrodniczy ,,A co wiecie o jesieni?’’: A. Czarnecki SP2, S. Dziędzioła SP5, E. Gałka SP1.
Plastyczny ,,Jesienny pejzaż’’: A. Szczepankiewicz SP4, K. Jarecki MOW, P. Antonowicz MOW, J. Kruszewski MOW, A. Łuczak SP5.
Piramidki: M. Jasiński SP5, M. Merchut SP5, A. Miśkiewicz SP5, M. Jaszowski SP1.
Skakanka: Podgórska SP1, M. Wysoczańska SP5, Jaszowski SP1.
Rzut do celu: J. Haczkiewicz, D. Podda, M. Sadłowski.
Kapki: G. Siechniewicz SP1, Ł. Klimecki MOW, Ł. Przybył MOW. 
 
 *******************************
 XXIII Rajd ,, O złoty liść jesieni'' BOLKÓW, 26.11.2016r.
 
26 listopada 2016r. odbył się 23 Rajd ,,O złoty liść jesieni’’, którego organizatorem jest  SKKT ,,Na szlaku’’ przy Gimnazjum nr 2 w Jaworze. Tym razem celem naszej wędrówki był zamek w Bolkowie, który został założony przez księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę zwanego Łysym, a  później rozbudowany przez jego syna Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego. Mimo późnej listopadowej pory, była piękna słoneczna pogoda. Rajdowicze spotkali się na dziedzińcu turniejowym. Po zwiedzeniu zamku odbyły się konkursy sportowe oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. ,,Jesienny pejzaż’’.
 
 XXII Rajd ,,O złoty liść jesieni’’  Dobromierz - Bronówek  21.11.2015r.
 
22 Rajd ,,O złoty liść jesieni’’ odbył się 21 listopada2015r. Grupa 130 turystów, którym niestraszna jesienna aura swoją wędrówkę rozpoczęła w Dobromierzu. Na koronie zapory zbiornika wodnego ,,Dobromierz’’ turyści wysłuchali opowieści p. Sadowskiego o budowie i znaczeniu tego obiektu i podziwiali piękny krajobraz. Następnie uczestnicy rajdu pospacerowali po miejscowości, która wygląda jak małe miasteczko, jednak od 1945r. jest wsią z rynkiem, ratuszem, kamieniczkami, wąskimi uliczkami i dwoma kościołami. Po zwiedzeniu ciekawych obiektów turyści skierowali się w stronę Bronówka.
Na Wieżycy, u stóp zabytkowej wieży widokowej, wybudowanej w 100 rocznicę Bitwy pod Dobromierzem spotkały się wszystkie grupy rajdowe. Zabytek z przyległym terenem od 1991r. jest własnością prywatną, należy do p. Edwarda Hałdasia, który stara się na powrót ożywić to ciekawe miejsce. Gospodarz przyjął nas serdecznie, opowiedział o bitwie, oprowadził po wieży i omówił każdy element krajobrazu z niej widoczny.              Przy ognisku, konkursach, zabawach i opowieściach p. Edwarda szybko mijał czas.
Zwycięzcy w konkursach:
A co wiecie o jesieni?: Bartek Oślak, Karolina Błaszczak, Konstancja Chlebicka, Ania Bogucka
Jesienny pejzaż: Jakub Szady, Maksymilian Jastrzębski, Nikola Kwiatkowska, Ola Kuliś, Miłosz Tympalski, Agata Bogucka
Zadania figielki: Julia Jeger, Estera Melkonyan, Karol Rydwański
Rzut do celu: Bartek Mendzla, Martyna Wysoczańska, Jonatan Detyna
Rzut do tarczy: Nikodem Kowalski, Bartek Mendzla, Diana Lityńska
Podbijanie piłeczki: Adrian Nykwamu, Michał Chmielewski, Kamil Nykwamu
Skakanka: Jonatan Detyna, Marcel Kostyra, Karolina Uziałko
W rajdzie uczestniczyły drużyny z następujących szkół:
Szkoła Podstawowa w Gniewkowie (op. Krystyna Piwko, Urszula Lipińska, Zofia Żogał)
Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaworze (op. Anna Kurzydło, Barbara Cybulska)
Szkoła Podstawowa nr 5 w Jaworze (op. Anna Orda, Urszula Norko, Anna Bełza, Elżbieta Kusyk, Eugeniusz Zwierzchowski)
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworze (op. Grażyna Żmuda, Andrzej Kowalik)
Gimnazjum nr 2 w Jaworze (op. Elżbieta Baranowska, Iwona Zielińska – organizator rajdu)
Dziękujemy E. Hałdasiowi za gościnę, p. Sadowskiemu, dyrekcji SP w Gniewkowie za pomoc w organizacji rajdu, Gminie Dobromierz za materiały promocyjne.
                                    Do zobaczenia na turystycznych szlakach!


 

**********************************************

Rajd ,,O złoty liść jesieni''  1 XII 2012r. Kłonice - Radogost

 

1 XII odbył się rajd ,,O złoty liść jesieni'' w zimowej szacie. Na trasy wyruszyli turyści ze szkoły podstawowej nr 1, 4, 5, gimnazjum nr 2 i SOSW w Jaworze wraz z opiekunami. Zimowa aura nie odstraszyła dzielnych turystów, a  biała śnieżna pierzynka i słońce na błękitnym niebie tylko dodawało uroku wędrówce. Zobaczyliśmy pięknie odnowiony pałac w Kłonicach z parkiem i pergolą oraz zabudowaniami gospodarczymi. Renesansowy dwór powstał w 1557 roku, a w 1879r.  został przebudowany na neorenesansowy pałac. Dalej ruszyliśmy na Radogost (398m n.p.m.), gdzie stoi 22 metrowa wieża widokowa z 1893r. Z wieży roztaczał się piękny widok na zaśnieżone Karkonosze, Góry i Przedgórze Kaczawskie i Równinę Jaworską. Na parkingu leśnym u stóp Radogostu odbyło się zakończenie rajdu. Barwami złotej polskiej jesieni mieniły się prace plastyczne wykonane na konkurs ,,Jesienny pejzaż''. Wszystkie piękne!!! W konkursie przyrodniczym zwyciężyli: Michał Radzikowski, Daria Jagła, Patryk Segda. W konkursach sportowych największą sprawnością wykazali się: skakanka: Ania Olech, Wiktoria Adamska, Zuzia Kowalczyk; rzut do celu: Kamil Mkwamu, Ernest Sordyl, Martyna Dudek; podbijanie piłeczką: Daria Jagła, Michał Radzikowski, Natan Sałek; hula hop: Wiktoria Brach, Ania Olech, Daniel Detyna.

 

************************************************* 

 Roztoka - Gniewków

W sobotę 26 XI 2012r. odbył się 18 Rajd ,,O złoty liść jesieni''. W tym roku śnieg nas nie zaskoczył ale wiaterek chłodził a słoneczko ogrzewało!
Głównym celem tegorocznej wędrówki był pałac w Roztoce, barokowa rezydencja rodu von Hochberg. Naszym przewodnikiem był p. Edward Hałdaś z Dobromierza historyk hobbysta, który opowiedział nam dzieje mieszkańców pałacu i oprowadził po komnatach. Z wieży roztaczał się piękny widok na cztery strony świata. Zwiedziliśmy też dawny ewangelicki kościół Żłóbka Chrystusowego, obecnie katolicki św. Stanisława w Roztoce i kościół parafialny pod wezwaniem św. Barbary w Gniewkowie.
Zakończenie rajdu odbyło się na boisku przy szkole w Gniewkowie. W konkursie przyrodniczym o jesieni dużą wiedzą wykazali się uczniowie szkół podstawowych: Kamila Janik, Kinga Drozd, Adrianna Wrona i gimnazjum: Gracjan Kosiorowski, Bartosz Kunce, Daniel Detyna, Stanisław Szymański. Spośród wszystkich pięknych prac plastycznych o jesieni wyróżniono dzieło Angeli Szczepańskiej, Pauli Repy, Darii Borkowskiej, Ani Pawełczak, Juli Kurzydło, Oli Kołodyńskiej. Konkurencje sportowe cieszyły się jak zawsze dużym zainteresowaniem. Na skakance najwięcej wyskakał Łukasz Potrzebny, najwięcej odbić piłeczką ping-pong wykonał Mateusz Pierepielicyn, a Kacper Nowak miał najwięcej trafień kółkiem do celu. Po odpoczynku, posileniu się grillowaną kiełbaską ruszyliśmy z biegiem Nysy Szlonej do Jawora.
Dziękujemy p. dyrektor K. Rowickiej za gościnne przyjęcie rajdowiczów, a K. Piwko,  U. Lipińskiej i członkom Rady Rodziców za pomoc w organizacji imprezy.

*************************************************************

XVII Rajd ,,O złoty liść jesieni'' - DUNINO

27 XI 2010r.

Rajd odbył się 27 listopada i złote jesienne liście przykrył pierwszy śnieg. Zimowa aura nie odstraszyła 110 turystów, którzy przybyli do Dunina zobaczyć miejsce gdzie Nysa Szalona wpływa do Kaczawy i zwiedzić małe Muzeum Bitwy nad Kaczawą. Na rajdzie gościliśmy prezesa i wiceprezesa Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego "Księstwo Jaworskie" p.B. Krupę i p. P. Pacaka, który opowiedział historię i przebieg bitwy z 1813r. Prezes mianował nowych członków naszego Oddziału PTTK, byli to uczniowie ze szkoły podstawowej w Męcince i nr 5 w Jaworze. Kolorami jesieni w tym dniu mieniły się tylko prace plastyczne ,,Jesienny pejzaż'' wykonane przez A. Pichalską, K. Lisowską, M. Kołodyńską i P. Baranowskiego.projekt i wykonanie SN-DESIGN