Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia
przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżenia
Rajdy - Rajd ,,PAMIĘĆ

 LEKCJA HISTORII I PATRIOTYZMU
                 12 maja 2012 roku po raz szósty odbył się Młodzieżowy Rajd Szlakiem Martyrologii „Pamięć" do byłego obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Organizatorami rajdu były PTTK Oddział Ziemi Jaworskiej oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaworze. Komendantem rajdu był jego pomysłodawca - przodownik TP Krzysztof Skalik.
                 Trasy rajdowe wiodły do Rogoźnicy od strony Jawora przez Czernicę  i Zimnik, a od Strzegomia przez Żółkiewkę. Część uczestników przyjechała do Rogoźnicy pociągiem i odbyła wędrówkę od stacji PKP.
                 W tej cyklicznej już imprezie udział wzięli uczestnicy ze szkół podstawowych z Jawora (SP nr 1, SP nr 4, SP nr 5) oraz z SOSW i MOW.
                 Kontakt z poobozowymi reliktami byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego zrobił na uczestnikach wielkie wrażenie, bowiem jest to nietypowe muzeum. Zachowały się brama obozowa i wartownie strażnicze oraz kamieniołom - miejsce pracy więźniów. Uczestnicy rajdu „Pamięć", podzieleni na dwie grupy zwiedzali teren obozu (m.in. barak tzw. „francuski", kuchnię więźniarską, polowe krematorium), zwiedzili także ekspozycje „KL Gross Rosen 1941-1945" i  „Kamienne piekło I" oraz obejrzeli film historyczny zrealizowany w oparciu o wspomnienia i relacje byłych więźniów.
                Podniosłym momentem było złożenie biało-czerwonych kwiatów i zniczy pod ścianą śmierci przez uczniów jaworskiej „jedynki". Przecież rajd „Pamięć" to przede wszystkim oddanie hołdu więźniom obozu, którzy pracując w nieludzkich warunkach w kamieniołomach tracili zdrowie a niejednokrotnie ponosili śmierć. Ziemia obozowa po której stąpaliśmy przesiąknięta była łzami, potem i krwią.
                Zwieńczeniem rajdu były dwa konkursy : „Historia obozu Gross Rosen" w którym I miejsce zajął Dawid Wolak z SP nr 4, II miejsce Kajetan Parzyszek z SP nr 1, a III Kamila Janik z SP nr 4. Laureatami konkursu „Wiem wszystko" zostali: I miejsce - Błażej Parzyszek z SP 1, II miejsce - Kajetan Parzyszek z SP 1, a III- Mateusz Pierepielicyn z SP 4.
                 Cele rajdu zostały osiągnięte, zarówno popularyzacja walorów krajoznawczych Wzgórz Strzegomskich, jak i przede wszystkim uświadomienie młodzieży potrzeby pamiętania o ofiarach II wojny światowej. Bo jak głosi tytuł jednej z ekspozycji -„Została pamięć, smutek i żal..." I właśnie tę PAMIĘĆ należy kultywować na Rajdach Martyrologii.projekt i wykonanie SN-DESIGN